Baterie łazienkowe dla niepełnosprawnych

baterie łazienkowe

Wystrój łazienki, z której korzystają osoby niepełnosprawne nie jest prostym zadaniem. Trzeba pamiętać o wielu kwestiach, by stworzyć komfortowe warunki. Na co zwracać uwagę, by zapewnić maksymalną wygodę korzystania?

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Osoba z upośledzeniami, zwłaszcza jeśli mieszka samodzielnie, musi mieć zapewnione odpowiednie środki do dbania o higienę. Kiedyś nie zwracano na to większej uwagi, ale z czasem producenci akcesoriów i mebli łazienkowych zaczęli produkować rzeczy dedykowane dla tej właśnie grupy. Wyposażenie takiej łazienki nie musi być brzydkie. Pomieszczenie może być gustownie urządzone, jednak przy aranżacji trzeba zwrócić uwagę na szczegóły ułatwiające korzystanie. Praktyczne uchwyty umożliwiające dostanie się pod prysznic czy skorzystanie z toalety to absolutne minimum. Na rynku są dostępne akcesoria, które można dobrać tak by idealnie komponowały się z wnętrzem i nadały mu oryginalnego charakteru. Produkty są w wielu wariantach kolorystycznych, a także wykonane z różnych materiałów. W ten sposób można je dobrać do wanny, umywalki i reszty pomieszczenia. Oprócz tego wnętrze powinno być odpowiednio zaprojektowane. Wąska klitka zdecydowanie się nie sprawdzi. Przestrzeń musi być taka, by osoba niepełnosprawna mogła się swobodnie przemieszczać i by nic jej nie ograniczało. Trzeba również zwrócić uwagę, by urządzenia były zamontowane niżej niż tradycyjnie. Tak, żeby ludzie z dysfunkcjami ruchowymi mogli swobodnie się myć. Baterie łazienkowe powinny być umiejscowione w takim miejscu, by korzystanie z nich nie sprawiało trudności.

Niepełnosprawni z klasą

To, że z łazienki ma korzystać niepełnosprawny nie oznacza, że jej urządzenia ma być banalne. Na rynku jest tak duży wybór produktów, że każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie idealnie dostosowane do swoich potrzeb. Już same baterie łazienkowe potrafią zaskoczyć swoją różnorodnością. Modne są kolorowe dodatki. Dobrze prezentuje się czarna wanna na tle białych kafli. Meble łazienkowe to prawdziwe dzieła sztuki. Są stylowe i niewiele różnią się od wyposażenia w pozostałych pomieszczeniach. Przede wszystkim jednak są funkcjonalne. Przestronne półeczki i obracane regały pozwalają dostać się do wybranych kosmetyków lub innych przyrządów. Również ogromny wybór fotelów do kabin prysznicowych wpływa na wygodę. Meble są nie tylko przestronne, ale, co ważniejsze, komfortowe. Można dodatkowo zamówić produkty z materiałów o właściwościach antypoślizgowych. By móc się przejrzeć w lustrze, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w funkcjonalne modele, w których można swobodnie regulować kąt nachylenia. W ten sposób bez konieczności wykonywania nadmiernej ilości ruchów można zobaczyć całą swoją sylwetkę. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia. Najlepiej, by było ono punktowe. W ten sposób całość będzie równomiernie rozjaśniona. To ważne, bo pozwoli osobom niepełnosprawnym na komfortowe korzystanie z łazienki również w nocy, kiedy widoczność jest dość ograniczona. To, że producenci zaczęli zwracać uwagę na potrzeby niepełnosprawnych jest bardzo ważne. W końcu mają oni prawo do tego, by samodzielnie dbać o higienę. To jest możliwe, jednak koniecznie trzeba zaopatrzyć się w rzeczy ułatwiające wykonywanie codziennych czynności. Bez tego ani rusz. Przy kupnie warto zasięgnąć rady specjalisty i poprosić go o pomoc w doborze mebli optymalnie dopasowanych do potrzeb osób z dysfunkcjami.

Więcej na temat wyposażenia łazienek znajdziesz na stronie: http://lazienki-szydlowski.pl/baterie.html

Related posts