Żelazobeton

Żelazobeton (inaczej żelbeton lub żelbet) jest elementem konstrukcyjnym, powstałym przez połączenie betonu wraz ze wkładkami stalowymi.

Ze względu na rodzaj betonu wraz z wkładkami stalowymi możemy rozróżnić między innymi żelbet. Jest to rodzaj żelbetonu, szkielet który powstał ze stalowych prętów. Najczęściej układa się go na budowie i zalewa bezpośrednio betonem.

Kolejnym rodzajem jest siatkobeton. Jego zbrojenie ma postać siatek. Siatki te są zgrzewane lub tkane, charakteryzują się kwadratowymi oczkami o wymiarach od 6 do 12 mm. Posiadają zwiększoną odporność na obciążenia dynamiczne a także zwiększone wydłużenie względne. Cechują się również dużą jednorodnością oraz wytrzymałością na rozciąganie. Są bardzo szczelne oraz odporne na zarysowania.
Następnym rodzajem jest beton sprężony. Jest to zbrojenie wykonane ze stali, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Możemy wyróżnić dwa rodzaje betonu sprężonego ze względu na sposób wprowadzenia naprężeń sprężających. Pierwszym rodzajem jest strunobeton, gdzie naprężone struny w formie stabilizuje się na naciągu. Kolejno po zalaniu elementu naciąg jest zwalniany. Drugim rodzajem betonu sprężonego jest kablobeton. W formie (deskowaniu) wzdłuż kabli sprężających układa się kanały. Całość w formie zostaje wypełniona mieszanką betonową.
Ostatnim rodzajem jest fibrobeton (inaczej drutobeton lub włóknobeton). Jest to rodzaj betonu zbrojonego krótkimi kawałkami drutów, które cechują się cienką średnicą. Możliwe jest także zastosowanie drutów z tworzyw sztucznych, które są rozmieszczone w masie równomiernie.

Praca na palcu budowy przy żelbetonach jest często niebezpieczna, tak samo jak usługi budowlane lub roboty ziemne.Warto zachować szczególną ostrożność w czasie wykonywania swoich obowiązków.
Jeżeli aktualnie poszukujemy fachowca, którego zadaniem będzie zajęcie się żelbetonem, warto poszukać w internecie, wpisując do wyszukiwarki hasło żelbetony lub żelbety opolskie (jeżeli dodamy województwo, możemy liczyć na większą trafność).

Osobiście polecam tego wykonawcę!

Related posts