W jaki sposób układa się płyty ażurowe?

Płyty ażurowe zyskują na popularności. Mają wiele zastosowań, więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na ich użycie. Podczas zakupu pojawia się kwestia: jak układać płyty ażurowe? Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak brzmi odpowiedź na to pytanie.

Co warto wiedzieć na temat płyt ażurowych?

Z roku na rok płyty ażurowe zdobywają coraz więcej miłośników. Nic w tym dziwnego. Mają one bardzo wiele zastosowań, a ponadto przepięknie się prezentują. Jeszcze nie tak dawno płyty ażurowe były wykorzystywane do umacniania skarp lub rowów melioracyjnych. Z czasem jednak lista ich zastosowań znacznie się wydłużyła. Obecnie wykorzystuje się jako nawierzchnię pod podjazd przed garażem lub do budowania parkingów. Także architekci oraz projektanci ogrodów bardzo chętnie korzystają z tego rozwiązania. W szczególności pięknie płyty ażurowe prezentują się jako nawierzchnia do alejek parkowych. Dzięki temu, że otwory płyt ażurowych można wypełnić trawą lub innym kruszywem, bez żadnego problemu wkomponowują się one w krajobraz.

W jaki sposób układa się płyty ażurowe?

Płyty ażurowe mają wiele zalet, a jedną z nich jest to, że nie trzeba wiele czasu, aby je zamontować. Ponadto, aby je ułożyć nie potrzebujesz specjalnych narzędzi, dzięki czemu każdy z nas może samemu zamontować. W jaki sposób? Przede wszystkim należy wyrównać grunt. Kiedy to zrobimy, nanosimy kilkucentymetrową warstwę piasku. Ta część etapu kładzenia nawierzchni jest bardzo ważna, ponieważ pod płytami ażurowymi nie może być żadnych szczelin, które by powodowały ruch płyt na wskutek ich eksploatacji oraz użytkowania. Niektórzy zamiast piasku polecają położyć piasek z domieszką cementu, ponieważ tego typu podłoże zapewnia solidniejszą podbudowę pod nasz podjazd. Gdy mamy już przygotowaną warstwę, to wtedy możemy położyć na niej płyty ażurowe. Następnie boki płyt zabezpieczamy ziemią, a otwory w ażurach zasypujemy. W tym celu możemy użyć ziemi lub posiać tam trawę, aby płyty nabrały bardziej dekoracyjnego wyglądu. Na rynku jest wiele rodzajów kruszyw, które będą się pięknie pod względem wizualnym prezentować w otworach płyt ażurowych. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ jego głównym celem jest zwiększenie przyczepności samych płyt do podłoża. Jeśli nie wykonamy wypełniania otworów płyt ażurowych, wtedy nowa nawierzchnia bardzo szybko może się uszkodzić.

Related posts