Jak wybudować halę stalową?

Obecnie w przemyśle bardzo istotną rolę pełnią hale stalowe. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a poziom trudności budowy nie jest wcale duży. Jak zbudować tego typu halę oraz jakie są jej potencjalne zastosowania, z których można czerpać korzyści?

Wybranie zastosowania oraz miejsca

Pierwszym etapem powinno być wybranie odpowiedniego zastosowania dla budowanej hali stalowej. Jest to o tyle ważne, iż w zależności od zastosowania, różnić powinna się jej potencjalna lokalizacja.

Jeżeli chodzi o zastosowanie hal stalowych, jest ono bardzo szerokie. Zaczynając od przemysłu, gdzie mogą pełnić funkcję małych zakładów produkcyjnych, montażowych bądź magazynów, po funkcje sportowe czy socjalne. Stanowią bardzo dobrą alternatywę jako miejsce na halę sportową czy basen. Ponadto, w dobie szeroko rozwijającego się e-sportu, można spróbować wykorzystać je do organizacji różnorodnych imprez masowych, związanych z tego typu aktywnością.

Jeżeli zostało wybrane zastosowanie hali, można przystąpić do poszukania odpowiedniej lokacji. Jeżeli hala ma pełnić funkcje przemysłowe, lepiej zbudować ją z dala od centrum miasta, co ułatwić ruch ciężkich samochodów transportowych do i z zakładu. Jeżeli natomiast hala jest budowana w celach sportowych, jasnym jest, iż powinna znajdować się bliżej centrum miasta.

Projekt, kupić czy zrobić?

Jeżeli chodzi o projekt hali stalowej można albo skorzystać z usług firmy zewnętrznej, albo samemu stworzyć zespół projektowy i wcielić ideę w życie. Pierwsze rozwiązanie jest krótsze, ale droższe. Ponadto osoba chcąca rozpocząć budowę, będzie miała pewność, iż projekt jest dobry, ponieważ zostanie stworzony przez fachowców znających się na rzeczy.

Jeżeli chodzi o stworzenie projektu samem, nie jest to prosta sprawa. Projektowanie inżynierskie składa się z projektowania konstrukcyjnego, materiałowego oraz technologicznego. W związku z tym, należy mieć wiedzę z kilku różnych dziedzin inżynierii, wśród których są mechanika budowli, wytrzymałość materiałów, podstawy konstrukcji maszyn, inżynieria materiałowa oraz obróbka plastyczna i cieplna.

Korozja hali stalowej

Głównym czynnikiem, który może wpłynąć na trwałość hali stalowej jest korozja, której podlegają elementy stalowe. Można rozróżnić korozję chemiczną (suchą) oraz elektrochemiczną. Głównie spotykana jest ta druga, która zachodzi w obecności cieczy bądź lotnych gazów. Podatność stali na korozję cechuje jej potencjał korozyjny.

Na korozję ma również wpływ środowisko otoczenia, w którym się znajduje, temperatura powietrza oraz siła naprężeń pod którymi znajduje się hala. Istnieje kilka metod, które pozwolą uchronić halę przed korozją.

Pierwszą z nich, ale bardzo drogą, jest zastosowanie specjalnych stali odpornych na korozję. Posiadają one bardzo niską zawartość węgla oraz dość wysokie stężenie chromu. Są one podatne jedynie na korozję międzykrystaliczną, której można się skutecznie przeciwstawiać. Dużo prostszym i tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie blachy ocynkowanej.

Hale stalowe posiadają bardzo szeroki zakres zastosowań. Można je wykorzystać w wielu dziedzinach przemysłu, sportu czy rozrywki. Ważne jest aby jej projekt był dobrze wykonany, a konstrukcja byłą wykonana solidnie.

Źródło: Stalbau -hale stalowe i żelbetowe

Related posts