Ważne środowisko

Od kanalizacji do przepompowni ścieków

Działania na rzecz środowiska są nie tylko modne, ale przede wszystkim ekologiczne i potrzebne człowiekowi, aby utrzymać stan środowiska na zadowalającym go poziomie. Z tego względu w krajach wysoko rozwiniętych od lat świetne funkcjonuję przepompownie ścieków, dążenie do przestawiania się z energii pozyskiwanej z surowców takich, jak: drewno, węgiel kamienny na tą uzyskaną poprzez wykorzystanie wiatru i słońca.

Różne źródła energii

Przykładowo Holandia nazywana jest krajem wiatraków, gdyż głównie z ich pracy czerpie ona większość pozyskiwanej energii. Ważne dla prawidłowego rozwoju środowiska jest nie tylko pozyskiwanie energii, ale i ograniczenie emisji spalin, nierozsądne jest myślenie o tym problemie, iż przeniesienie „trujących” fabryk do rejonów afrykańskich rozwiąże ten problem – otóż dymy te i tak trafią do atmosfery, a pchane podmuchem wiatru często „osiadają” nad Europą.

Już samo stosowanie filtrów na kominach fabryk znacznie ogranicza przedostawanie się spalin do atmosfery. Inne coraz częściej nie tylko spotykane działania ale i regulowane prawnie to segregacja śmieci i odzysk surowców, które można wykorzystać powtórnie. Warto zauważyć, iż kiedy coraz częściej prawo zaczyna regulować daną kwestię coraz bardziej dla szarego „Kowalskiego” staje się ono obowiązującą, aprobowaną formą.

Stąd warto podejmować szereg działań edukacyjnych w zakresie zdrowia i ochrony środowiska, zwłaszcza wśród najmłodszej części społeczeństwa, czyli dzieci. Równie ważne jest odpowiedzialne zachowanie każdego z dorosłych, dawanie dobrego przykładu. Zachęcające dla dzieci są nie tylko sytuacje w domu, ale i konkursy, rozmowy o ochronie środowiska, czy gry edukacyjne na ten temat. Jednakże to, iż kilka krajów zadziała w ten edukacyjny sposób może wcale nie zlikwidować ani zahamować problemów związanych z degradacją i zanieczyszczeniem środowiska.

Odpowiedzialna polityka winna być prowadzona na każdym kontynencie. Zrealizowanie jej nie jest jednak łatwe, gdyż ekologiczne życie początkowo wiąże się z nowymi wydatkami (np pojemnik do segregacji, wymiana pieca do opalania domu, zamontowanie tzw. solarów), a dla państwa z przeznaczeniem ogromnych funduszy na badania, wprowadzanie innowacji, przeszkolenie ludzi i urzędników. Proces ten jest także stosunkowo pracochłonny.

Co możemy zrobić dla środowiska?

Wydawać się może, że jesteśmy zbyt mali dla tego świata aby nasza proekologiczna postawa wniosła coś dobrego. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze możemy segregować odpady, zaś obierkami z obiadu dokarmiać zwierzęta, poza tym jeśli mamy dom warto kompostować stare liście i gałęzie – nie dość że będą naturalnym nawozem, to jeszcze nic za nie zapłacimy. Można podłączyć się pod przepompownie ścieków lub założyć, tak zwane szambo ekologiczne.

Unikać należy natomiast wyrzucania ubrań w dobrym stanie – zawsze można je komuś oddać, podobnie rzecz ma się z wyrzucaniem starych mebli. Jeśli są wykonane z drewna zamiast wyrzucić je na nielegalne wysypisko lepiej jest wywieźć je na wieś i oddać komuś kto spali je w piecu na drewno. Wbrew pozorom także kupowanie elektroniki lepszej jakości (a więc zazwyczaj droższych produktów) jest ekologiczne – przykładowo im dłużej nie musimy ładować baterii tym lepiej dla nas, środowiska i kieszeni. Warto poszukiwać w swoim życiu pomysłów, jak żyć eko!

Related posts