BHP na budowie

budowa

Bezpieczeństwo pracowników jest bardzo ważne. Wprawdzie szef firmy nie ma na wszystko wpływu, ale o odpowiednie artykuły BHP i odzież ochronną musi zadbać. W przeciwnym razie będzie się musiał liczyć z poważnymi konsekwencjami.

Przepisów BHP nie należy bagatelizować

Szkolenia BHP są często marginalizowane. Teoretycznie każdy ma obowiązek się na nich pojawić, ale większość osób podchodzi do nich z dystansem. Chcą tylko dostać potrzebne zaświadczenie i nie biorą sobie do serca tego, o czym mówi wykładowca. To bardzo duży błąd, bo to najprostszy sposób na poznanie swoich obowiązków i praw. W trakcie takich pogadanek zwraca się uwagę na artykuły BHP i odzież ochronną, której powinno się używać podczas pracy. Wbrew pozorom nie jest to wcale oczywiste. W zależności od specyfiki wykonywanego zawodu dobiera się inny strój roboczy. Spawacz, brukarz to wymagające profesje. W sposób szczególny muszą ochronić twarz i ręce. Pracownik ogólnobudowlany powinien mieć wytrzymały kombinezon lub spodnie, a także buty z odpornej, najlepiej bydlęcej skóry. Przy pracy z narzędziami o dużym natężeniu hałasu, konieczne są stopery do uszu. To tylko niektóre z wytycznych. Nie można jednak bagatelizować tych spraw, bo może to spowodować poważne konsekwencje. Powinniśmy wiedzieć, jak ma wyglądać nasz strój roboczy. Jeśli pracodawca nie dobierze dla nas odpowiedniej odzieży, mamy prawo odmówić wykonywania obowiązków. Można się powołać na przepisy kodeksu pracy.

Zadbaj o bezpieczeństwo w miejscu pracy

Prace budowlane to nie przelewki. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia, a z konsekwencjami możemy się borykać przez resztę życia. Warto wybierać pracowników którzy mają dobre cv aby nie mieć później problemów na budowie. Oczywiście odpowiednio dopasowane artykuły BHP i odzież ochronna to podstawa, ale trzeba także mieć dobre podeście do wykonywanych przez siebie prac. Wielu robotników nie nosi stoperów, a pracując na wysokościach nie stosuje zabezpieczeń, bo spowalniają one tempo. Wszystko jest dobrze do momentu, kiedy nie przydarzy się coś niespodziewanego, np. zwyżka się zachwieje. O nieszczęście bardzo prosto. Trzeba zrobić wszystko, by nie dopuścić do tego typu sytuacji – nawet, jeśli miałoby to wpłynąć na naszą efektywność. Częstym błędem na budowach jest również nieodpowiednia obsługa urządzeń. Niektóre z nich wymagają uprzedniego przeszkolenia. Rozpoczęcie pracy na danym stanowisku bez doświadczenia i dokładnego zapoznania się z działaniem sprzętu może się okazać niebezpieczne. Do wielu wypadków dochodzi właśnie przez tego typu zaniedbania, a także nieprzestrzeganie podstawowych przepisów BHP. Pomimo rosnącej świadomości zarówno pracodawców, jak i ich podwładnych sytuacje patologiczne powtarzają się regularnie. Robotnicy idą do pracy pod wpływem alkoholu, nie zabezpieczają głowy, oczu. Na konsekwencje tych lekkomyślnych zachowań nie trzeba długo czekać. Na szczęście teraz rzadziej zdarzają się takie sytuacje, ludzie cenią sobie pracę. Bardziej wymagający są również klienci, którzy są gotowi zrezygnować z umowy, jeśli widzą, że coś jest nie tak.

Related posts