Bezpieczne place zabaw w mieście

W mieście trudno jest znaleźć miejsce, w którym można spędzić czas wspólnie z dzieckiem. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. To nie przywilej, a prawo. Maluchy muszą mieć gdzie się bawić.

Jak powinny wyglądać place zabaw?

Bezpieczne place zabaw to podstawa. Nie wystarczy przejść się do pierwszego z brzegu miejsca. Najpierw trzeba sprawdzić, czy można tam w ogóle puścić dziecko. Odpadająca farba, zardzewiałe i ledwo trzymające się elementy nie wróżą niczego dobrego. Lepiej omijać takie obiekty z daleka. Dziecko nie powinno spędzać tam czasu. Może być to niebezpieczne. Co zrobimy, jeśli podczas huśtania naderwie się część konstrukcyjna i dziecko upadnie. Żeby nie dopuścić do takich sytuacji, trzeba wybierać bezpieczne place zabaw. Takie obiekty powinny się znajdować na każdym osiedlu. Po czym je poznać. Są wykonane z dobrej jakości materiałów. Najczęściej jest to wytrzymale i kolorowe tworzywo sztuczne. Trzeba zwrócić uwagę na kolory, które powinny być żywe i jaskrawe. Użycie lichych komponentów będzie widoczne na pierwszy rzut oka. Tylko dobrej jakości elementy wytrzymują długo i nie niszczą się. To co wyróżnia nowe place zabaw to również fantazyjne kształty i odważna kolorystyka. Jeśli widzimy plac zabaw, który jest wyjątkowo estetyczny, a urządzenia wyglądają stabilnie, to znaczy, że możemy z niego skorzystać.

Co zrobić, gdy w pobliżu nie ma dobrego miejsca do zabaw?

Jeśli nie mamy się gdzie przejść, musimy interweniować. Dziecku należy się plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Muszą być tam kolorowe huśtawki i karuzela, a wszystko powinno być stabilnie zamocowane. Bez tego trudno o dobrą zabawę. Stanie z boku i obserwowanie, czy huśtawka jeszcze trochę wytrzyma nie jest komfortowe. Co zatem zrobić, by mieć koło siebie nowoczesny i bezpieczny plac zabaw? Przede wszystkim nie stać bezczynie, a wziąć sprawy w swoje ręce. Należy się skontaktować z zarządcą terenów miejskich, udać się do administratora lub władz samorządowych – w zależności, gdzie chcemy postawić plac zabaw. Najlepiej złożyć wniosek potwierdzony podpisami innych rodziców. Wtedy pokażemy, że sprawa jest dla nas bardzo ważna. Warto dokładnie rozpisać wytyczne projektu, napisać czego oczekujemy i jakie wymagania techniczne powinien spełniać plac zabaw. W większości wypadków to powinno wystarczyć. Istotne jest samozaparcie. Tylko regularne upominanie się o plac zabaw może przynieść pożądane efekty. Można również spróbować poszukać sponsora lub wykorzystać środki z Budżetu Obywatelskiego. Większość miast przeznacza do dyspozycji mieszkańców środki do zagospodarowania na dowolny cel.

Related posts