Florentyńskie lampy sufitowe

lampy sufitowe

Renesansowe Włochy- większość ludzi kojarzy ten okres historii tego kraju z łzawymi romansami i efektownymi pojedynkami na szpady. W Polsce króluje przesąd, że ten okres historii Italii charakteryzuje się moralnym zepsuciem spowodowanym nadmiernym bogactwem. Warto jednak pamiętać, że właśnie wtedy powstawały też wspaniałe dzieła sztuki i style architektoniczne, które zmieniły na całe wieki oblicze projektowania wnętrz. To właśnie renesansowym Włochom należy podziękować za florentyński styl lamp sufitowych.

STYL MAGNATÓW.


Włochy okresu renesansu to kraj, w którym skrajna bieda mieszała się z niewyobrażalnym bogactwem. Magnaci, żyjący w izolacji dzięki rozbudowany kompleksom pałacowym, prześcigali się w sponsorowaniu coraz piękniejszych dzieł sztuki, mających upiększyć ich domy. Z powodu silnych wpływów arabskiej kultury, wywołanych ożywionym handlem z Bliskim Wschodem i wojnami z Turcją, wśród artystów trwała moda na tworzenia dzieł inspirowanych natura i kwiatami, co miało być nawiązaniem do tradycyjnego osmańskiego akantu. Właśnie w takich warunkach, na zlecenie któregoś z florenckich mecenatów sztuki stworzono florentyńskie lampy sufitowe.

KWIATY.


Motywami, które całkowicie dominują w tylu florentyńskim są kwiaty i liście. stylowe lampy sufitowe mają za zadanie jak najwierniej odwzorować rośliny i kwiaty. Konsekwencjami tego założenia jest fakt, że we florentyńskich lampach nie uświadczymy kątów ostrych i prostych. Wszystko jest tam obłe i wygięte, tak jak ma to miejsce w przypadku roślin. Dodatkowo lampy sufitowe tworzone w tym stylu były wcześniej tworzone z metali szlachetnych, aby dodatkowo uświetnić wnętrza. W obecnej produkcji lamp sufitowych w stylu florentyńskim odeszło się od metali szlachetnych. Do ich wytwarzania używa się głównie mosiądzu i miedzi, co sprawia, że ich koszty są całkiem wysokie. Ostatnią charakterystyczną cechą stylu florentyńskiego jest szkło. I nie chodzi tu jedynie o klosze do lamp. Projektanci często umieszczają kawałki różnokolorowego szkła w różnych miejscach konstrukcji, co sprawia, że całość wydaje się błyszczeć i migotać, dodatkowo rozpraszając strumień świetlny po całej przestrzeni.

Florentyńskie lampy sufitowe nie są popularne na współczesnym rynku. Ich wysokie koszty, oraz ostentacyjny przepych zupełnie nie pasują do wizji prostych i przestronnych pomieszczeń, która obecnie dominują. Jednakże jeśli komuś zależy na stworzeniu wnętrza mającego olśnić bogactwem, to powinien zastanowić się nad wybraniem właśnie tego typu lam sufitowych.

Related posts