Jak dbać o tapicerkę foteli?

fotele jajo

Fotel to serce salonu. Chętnie przysiadają w nim zarówno domownicy, jak i goście. Niestety równie radośnie korzystają z nich domowe zwierzaki. Wszystko to powoduje, że nasze fotele są narażone na zabrudzenia różnego pochodzenia. Jak sobie z nimi radzić?

Rodzaje tapicerek

Aby wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj tapicerki, warto znać rodzaje materiałów, z których robi się obicia do foteli, oraz ich właściwości. A zatem:
– tapicerka z tkanin – mogą to być tkaniny bawełniane lub lniane, oraz syntetyczne o różnym rodzaju splotu: prostym, skośno – krzyżowym, żakardowym. Rodzaj splotu nie ma większego znaczenia dla odporności na zabrudzenia. Warto tu zaznaczyć, że niektóre modele występują w kilku wersjach, np. fotele jajo – designtown.pl – ich producent, przewidział dla nich obicia z tkaniny oraz skóry. Tapicerka z tkanin łatwo przyjmuje zabrudzenia;
– skóra i ekoskóra – te piękne materiały są także bardzo praktyczne. Prawie wcale nie przyjmują zabrudzeń. Niestety jednak łatwo je zniszczyć – jeśli w naszym domu mieszkają psy lub koty, warto oduczyć je wylegiwania się na fotelach skórzanych, by nie zniszczyły ich swymi ostrymi pazurami.

Źródła zabrudzeń

Co zagraża czystości naszych foteli? Źródeł brudu i plam jest bardzo wiele:
– wspomniane wyżej zwierzaki domowe zostawiają na naszych sofach i fotelach sierść, ślinę oraz ślady brudnych łap. To kolejny argument za tym, by uczyć je korzystania wyłącznie z własnych posłań;
– napoje – czerwone wino czy sok marchewkowy mogą pozostawić na naszych meblach plamy bardzo trudne do usunięcia. Jeśli nie chcemy, by nasz romantyczny wieczór przy świecach zakończył się szorowaniem zalanej tapicerki – uważajmy by niczego nie rozlać;
– jedzenie – do spożywania posiłków służy raczej jadalnia, ale jeśli koniecznie chcemy zjeść w fotelu, uważajmy na tłuste plamy, które znienacka mogą pojawić się na obiciu naszych foteli;
– kredki, farbki, szminki – wyobraźnia naszych dzieci jest nieograniczona, podobnie jak źródło powstających przez nie zabrudzeń.

Jak radzić sobie z zabrudzeniami?

Po pierwsze powinniśmy przemyśleć wybór tapicerki. Jeśli boimy się zabrudzeń lub zwyczajnie nie mamy czasu na szorowanie tapicerki – wybierzmy meble ze skóry. Przykładem są fotele jajo – designtown.pl proponuje je w wersji z tkanin lub skóry.
W przypadku sof czy foteli z ekoskóry i skóry naturalnej jest to bardzo łatwe i polega na ich przetarciu miękką i wilgotną ściereczką. Możemy użyć także detergentu przeznaczonego specjalnie do tych materiałów.
Inaczej jest w wypadku tapicerek tkanych, gdyż one brudzą się bardzo łatwo, a wszelkie płyny wsiąkają w nie. Możemy spróbować wówczas jednego z poniższych sposobów:
– przetarcie szmatką – powinna być czysta i wilgotna, nasączona odpowiednim detergentem,
– spray do tapicerek – czyli pianka, którą spryskujemy zabrudzenie;
– profesjonalna firma czyszcząca tapicerki – na wyjątkowo trudne zabrudzenia, np. plamy po oleju.

Problem czystości tapicerki może spędzić nam sen z powiek. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem obicia.

Related posts